«Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն աշխարհաքաղաքական չէ». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հոկտեմբերի 11-ին ընդունել է Ֆինլանդիայի ԱԳՆ Ռուսաստանի, Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի վարչության պետ Մայմո Հենրիկսոնին, Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավար Պայիվի Պելտոկոսկիին եւ Հարավային Կովկասի հարցերով պատասխանատու Թիինա Պարվիայնենին:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Ֆինլանդիայի խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խթանմանն ուղղված աշխատանքները, մասնավորապես միջհանձնաժողովային համագործակցության ակտիվացումը: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքակազմին, ընդգծել միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի դերը եւ նշել, որ այս ձեւաչափում արդյունավետ աշխատանքների իրականացումը հանդիսանում է առանցքային խնդիր: Արմեն Աշոտյանը ներկայացրել է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության միջհանձնաժողովային ձեւաչափը, մասնավորապես ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների ներգրավվածությունը միջխորհրդարանական համաժողովների աշխատանքներին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգին, մասնավորապես ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին: Այս համատեքստում կարեւորվել է Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափի՝ որպես գլոբալ տնտեսական կապերի զարգացման հարթակի դերը, ինչպես նաեւ նոյեմբերին՝ Արեւելյան գործընկերության գալիք գագաթաժողովում ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումը եւ դրանից հետո ազգային խորհրդարաններում համաձայնագրի վավերացման գործընթացը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ կողմերը կարեւորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ որպես հակամարտության կարգավորման միակ միջնորդական առաքելության դերը: Հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Արմեն Աշոտյանը նաեւ նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն աշխարհաքաղաքական չէ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման խնդիրները, հումանիտար ոլորտում առկա ձեռքբերումներն ու համագործակցության հնարավորությունները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը կարեւորել են փոխադարձ այցերի ակտիվացումը, այս համատեքստում հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցերի քննարկումն ու հնարավորությունների արդյունավետ կիրառումը:

Armen Ashotyan: Nagorno Karabakh Problem is Not Geopolitical
On October 11, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations received the Director General of the Department for Russia, Eastern Europe and Central Asia of the Ministry for Foreign Affairs of Finland Maimo Henriksson and the Desk Officer for the South Caucasus Tiina Parviainen.
Welcoming the guests in the RA National Assembly, Armen Ashotyan highlighted the works aimed at boosting the cooperation between the parliaments of Armenia and Finland, particularly the activation of the Inter-Committee cooperation. In this context the Committee Chair Armen Ashotyan has touched upon the tool set of the parliamentary diplomacy, has underlined the role of the Inter-Parliamentary Friendship Groups and has noted that in this format the implementation of the effective works is of key importance. Armen Ashotyan also presented the Inter-Committee format of the parliamentary diplomacy, especially the involvement of the RA NA delegations in the works of the Inter-Parliamentary Assemblies.
In the course of the meeting the sides also referred to the RA foreign priorities, particularly the RA-EU relations. In this context the role of the Eastern Partnership format was emphasized as a development platform of the global economic ties, as well as the signing of the RA-EU New Comprehensive Agreement and after that the ratification process of the Agreement in the national parliaments.
Touching upon the Nagrono Karabakh conflict, the sides highlighted the role of the OSCE Minsk Group, as an only mediatory mission of the conflict settlement. Regarding the conflict settlement process Armen Ashotyan has also noted that the Nagorno Karabakh problem is not geopolitical.
During the meeting the sides also discussed Armenia’s social-economic development problems, the achievements existing in the humanitarian sphere and the cooperation opportunities.
At the end of the meeting the parties spotlighted the activation of the mutual visits, in this context the debate of the issues concerning the further cooperation and the effective use of the opportunities.