«Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն աշխարհաքաղաքական չէ». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հոկտեմբերի 11-ին ընդունել է Ֆինլանդիայի ԱԳՆ Ռուսաստանի, Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի վարչության պետ Մայմո Հենրիկսոնին, Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավար Պայիվի Պելտոկոսկիին եւ Հարավային Կովկասի հարցերով պատասխանատու Թիինա Պարվիայնենին:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Ֆինլանդիայի խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խթանմանն ուղղված աշխատանքները, մասնավորապես միջհանձնաժողովային համագործակցության ակտիվացումը: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքակազմին, ընդգծել միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի դերը եւ նշել, որ այս ձեւաչափում արդյունավետ աշխատանքների իրականացումը հանդիսանում է առանցքային խնդիր: Արմեն Աշոտյանը ներկայացրել է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության միջհանձնաժողովային ձեւաչափը, մասնավորապես ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների ներգրավվածությունը միջխորհրդարանական համաժողովների աշխատանքներին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգին, մասնավորապես ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին: Այս համատեքստում կարեւորվել է Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափի՝ որպես գլոբալ տնտեսական կապերի զարգացման հարթակի դերը, ինչպես նաեւ նոյեմբերին՝ Արեւելյան գործընկերության գալիք գագաթաժողովում ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումը եւ դրանից հետո ազգային խորհրդարաններում համաձայնագրի վավերացման գործընթացը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ կողմերը կարեւորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ որպես հակամարտության կարգավորման միակ միջնորդական առաքելության դերը: Հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Արմեն Աշոտյանը նաեւ նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն աշխարհաքաղաքական չէ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման խնդիրները, հումանիտար ոլորտում առկա ձեռքբերումներն ու համագործակցության հնարավորությունները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը կարեւորել են փոխադարձ այցերի ակտիվացումը, այս համատեքստում հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցերի քննարկումն ու հնարավորությունների արդյունավետ կիրառումը:

Армен Ашотян: “Проблема Нагорного Карабаха не геополитическая”
11 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял начальника Управления России, Восточной Европы и Центральной Азии МИД Финляндии М.Хенриксон, начальника отдела   Восточной Европы и Центральной Азии П.Пелтокоски и куратора по вопросам Южного Кавказа Т.Парвиайнен.
Приветствуя гостей в НС, А.Ашотян подчеркнул необходимость укрепления сотрудничества между парламентами Армении и Финляндии, в частности активизации взаимодействия между комиссиями. В этом русле председатель комиссии обратился к инструментам парламентской дипломатии, выделил роль межпарламентских групп дружбы и отметил, что проведение эффективной работы в этом формате является ключевой задачей. Он представил также взаимодействие между комиссиями в формате парламентской дипломатии, в частности вовлеченность делегаций НС РА в работу межпарламентских форумов.
В ходе встречи стороны коснулись также внешнеполитической повестки Армении, в частности отношений РА – ЕС. В этом контексте подчеркнута роль формата Восточного партнерства как площадки для развития глобальных экономических связей, а также подписания в ноябре на предстоящей Ассамблее Восточного партнерства нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС и процесса его ратификации в национальных парламентах.
Обратившись к НК-проблеме, стороны особо выделили роль МГ ОБСЕ как единственной посреднической миссии в урегулировании конфликта. Относительно процесса урегулирования А.Ашотян подчеркнул, что проблема Нагорного Карабаха не геополитическая.
Обсуждены также проблемы социально-экономического развития Армении, достижения в гуманитарной сфере и возможности сотрудничества.
В завершение встречи собеседники подчеркнули важность активизации взаимных визитов, обсуждений вопросов дальнейшего сотрудничества и эффективного использования имеющихся возможностей.